czyste powietrze

„Czyste Powietrze” – zbiór informacji o dofinansowaniu

„Czyste Powietrze” to program, z którego mogą skorzystać osoby chcące wymienić stare i nieefektywne źródła ciepła lub chcą dokonać kompleksowej termomodernizacji.

Dofinansowanie w najwyższym stopniu może wynosić aż 136 200 zł, ale VAT wiążący się z wykonaniem usługi oraz zakupem instalacji zawsze dopłaca wnioskodawca.

Osoby spełniające konkretne warunki są w stanie uzyskać finansowanie na:

  • wymianę „kopciucha”
  • modernizację instalacji grzewczej
  • ocieplenie budynku
  • wymianę okien i drzwi
  • zakup wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła
  • montaż instalacji PV, czyli instalacji fotowoltaicznej (paneli słonecznych)

O dofinansowanie mogą starać się osoby fizyczne, które są właścicielami bądź współwłaścicielami jednorodzinnego budynku mieszkalnego lub wydzielonego w budynku jednorodzinnym mieszkania z wyodrębnioną księgą wieczystą.

Od 22 kwietnia 2024 roku, wprowadzony będzie obowiązek wyboru pomp ciepła oraz kotłów zagazowujących drewno i kotłów na pellet wpisanych na listę zielonych urządzeń i materiałów (ZUM).

Pompy ciepła, wpisane na listę ZUM, zostaną zweryfikowane za pomocą niezależnych raportów. Te, które nie spełnią wymagań zostaną usunięte z listy. Okres weryfikacji zakończy się 13 czerwca – po tej dacie nie będzie można instalować pomp, które nie znajdują się na liście ZUM, bądź zostały z niej usunięte.

O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ

Zwracaj uwagę na dostawcę i firmę, która proponuje ci usługę wymiany źródła ciepła. „Czyste Powietrze” zapewnia dofinansowanie do 136 200 zł, ale VAT zawsze dopłaca wnioskodawca. Nie ufaj firmom, które oferują usługę „za darmo”.

Dodatkowo jeśli przedstawiciel podsuwa pełnomocnictwo w ramach programu, a nie daje możliwości na spokojne zapoznanie się z warunkami umowy – warto zastanowić się nad rzetelnością oferty.

Podpisując pełnomocnictwo, dajesz komuś prawo do dysponowania przyznaną Ci dotacją.

Instalowanie nowego urządzenia grzewczego jest skuteczne tylko w ocieplonym już domu. Gdy budynek nie jest odpowiednio przygotowany, może to skutkować wysokimi rachunkami za ciepło w okresie grzewczym.

Wybranie i zakup urządzenia grzewczego po 13 czerwca z listy ZUM daje pewność, że urządzenie to jest efektywne i dobrej jakości.

Pamiętaj by wybrać źródło ciepła dostosowane do twojego budynku. Po pomoc możesz zgłosić się gminnego punktu konsultacyjno-informacyjnego „Czystego Powietrza”. Doradca udzieli ci informacji czy oferta wykonawcy jest zgodna z twoimi potrzebami.

Nie należy przyjmować ofert na wymianę samego źródła ciepła, jeśli dom wymaga ocieplenia. Program „Czyste Powietrze” oferuje dofinansowanie na docieplenie budynku z wymianą źródła ciepła poprzedzone audytem energetycznym.

JAK ZŁOŻYĆ WNIOSEK

Wnioski można składać przez internet lub w gminnym punkcie konsultacyjno-informacyjnym, a także za pośrednictwem banku, który przystąpił do programu.

Więcej szczegółowych informacji na temat programu, stopni dofinansowania oraz składnia wniosków znajdziesz tutaj.

05/04/2024

Sprawdź również:

Ekologiczny dylemat – która choinka to dobry wybór?

Drzewko jest nieodłączną częścią polskiej tradycji świątecznej, jednak myśl o tysiącach wycinanych, a potem wyrzucanych drzew może nas skłonić do szukania alternatyw.

01/12/2023
Przeczytaj
debata o elektromobilności

Debata o elektromobilności z kandydatami z Konina!

Wokół elektromobilności krąży wiele mitów i uprzedzeń, jednak jest to krok, który należy podjąć w dążeniu do neutralności klimatycznej. Czy Konin jest na to gotowy? Zwiększenie udziału pojazdów elektrycznych i niskoemisyjnych to koniecznie działanie w transformacji energetycznej Wielkopolski Wschodniej. Wiąże się z tym jednak wiele wyzwań związanych z rozwojem infrastruktury. Jak więc przygotować miasto na […]

27/03/2024
Przeczytaj
Wielkopolska dla Planety

„Wielkopolska dla Planety 2030” – nagroda za innowacje!

Konkurs „Wielkopolska dla Planety 2030” to aż 50 000 PLN dla innowacyjnych przedsiębiorstw oraz nagroda wyjazdowa dla doktorów i doktorantów!

05/01/2024
Przeczytaj
Skip to content