czyste powietrze

„Czyste Powietrze” – zbiór informacji o dofinansowaniu

„Czyste Powietrze” to program, z którego mogą skorzystać osoby chcące wymienić stare i nieefektywne źródła ciepła lub chcą dokonać kompleksowej termomodernizacji.

Dofinansowanie w najwyższym stopniu może wynosić aż 136 200 zł, ale VAT wiążący się z wykonaniem usługi oraz zakupem instalacji zawsze dopłaca wnioskodawca.

Osoby spełniające konkretne warunki są w stanie uzyskać finansowanie na:

  • wymianę „kopciucha”
  • modernizację instalacji grzewczej
  • ocieplenie budynku
  • wymianę okien i drzwi
  • zakup wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła
  • montaż instalacji PV, czyli instalacji fotowoltaicznej (paneli słonecznych)

O dofinansowanie mogą starać się osoby fizyczne, które są właścicielami bądź współwłaścicielami jednorodzinnego budynku mieszkalnego lub wydzielonego w budynku jednorodzinnym mieszkania z wyodrębnioną księgą wieczystą.

Od 22 kwietnia 2024 roku, wprowadzony będzie obowiązek wyboru pomp ciepła oraz kotłów zagazowujących drewno i kotłów na pellet wpisanych na listę zielonych urządzeń i materiałów (ZUM).

Pompy ciepła, wpisane na listę ZUM, zostaną zweryfikowane za pomocą niezależnych raportów. Te, które nie spełnią wymagań zostaną usunięte z listy. Okres weryfikacji zakończy się 13 czerwca – po tej dacie nie będzie można instalować pomp, które nie znajdują się na liście ZUM, bądź zostały z niej usunięte.

O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ

Zwracaj uwagę na dostawcę i firmę, która proponuje ci usługę wymiany źródła ciepła. „Czyste Powietrze” zapewnia dofinansowanie do 136 200 zł, ale VAT zawsze dopłaca wnioskodawca. Nie ufaj firmom, które oferują usługę „za darmo”.

Dodatkowo jeśli przedstawiciel podsuwa pełnomocnictwo w ramach programu, a nie daje możliwości na spokojne zapoznanie się z warunkami umowy – warto zastanowić się nad rzetelnością oferty.

Podpisując pełnomocnictwo, dajesz komuś prawo do dysponowania przyznaną Ci dotacją.

Instalowanie nowego urządzenia grzewczego jest skuteczne tylko w ocieplonym już domu. Gdy budynek nie jest odpowiednio przygotowany, może to skutkować wysokimi rachunkami za ciepło w okresie grzewczym.

Wybranie i zakup urządzenia grzewczego po 13 czerwca z listy ZUM daje pewność, że urządzenie to jest efektywne i dobrej jakości.

Pamiętaj by wybrać źródło ciepła dostosowane do twojego budynku. Po pomoc możesz zgłosić się gminnego punktu konsultacyjno-informacyjnego „Czystego Powietrza”. Doradca udzieli ci informacji czy oferta wykonawcy jest zgodna z twoimi potrzebami.

Nie należy przyjmować ofert na wymianę samego źródła ciepła, jeśli dom wymaga ocieplenia. Program „Czyste Powietrze” oferuje dofinansowanie na docieplenie budynku z wymianą źródła ciepła poprzedzone audytem energetycznym.

JAK ZŁOŻYĆ WNIOSEK

Wnioski można składać przez internet lub w gminnym punkcie konsultacyjno-informacyjnym, a także za pośrednictwem banku, który przystąpił do programu.

Więcej szczegółowych informacji na temat programu, stopni dofinansowania oraz składnia wniosków znajdziesz tutaj.

05/04/2024

Sprawdź również:

Powering Past Coal Alliance

Powering Past Coal Alliance – Wielkopolska droga do neutralności klimatycznej

W piątek 23 marca odbyła się konferencja „Wielkopolska droga do neutralności klimatycznej”, podczas której Wielkopolska przystąpiła do Powering Past Coal Alliance. Organizatorem wydarzenia był lider projektu – Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Podczas wydarzenia Marszałek Województwa Wielkopolskiego podpisał dokument ws. oficjalnego przystąpienia Wielkopolski do Powering Past Coal Alliance (PPCA). To koalicja ponad 180 krajów, samorządów i […]

26/02/2024
Przeczytaj

Spotkanie podsumowujące postępy Policy Lab

Projekt Life After Coal systematycznie realizuje założone cele strategiczne, co jest możliwe dzięki regularnemu monitorowaniu postępów oraz rzetelnemu podsumowywaniu poszczególnych etapów prac, zwłaszcza przy tak ważnej inicjatywie, jak Policy Lab. Kluczową rolę w realizacji projektu odgrywają spotkania eksperckie, które umożliwiają bieżącą ewaluację działań oraz wymianę wiedzy i doświadczeń między zaangażowanymi podmiotami. 20 września w Poznańskim […]

03/10/2024
Przeczytaj

Bazowy bilans energii dla Wielkopolski Wschodniej oraz wybranych miast

Z radością informujemy, że zaledwie kilka dni temu, a dokładniej 20 lutego 2025 r. Zarząd Województwa Wielkopolskiego przyjął uchwałę nr 1421/2025 w sprawie „Bazowego bilansu energii Wielkopolski Wschodniej oraz Kalisza, Ostrowa Wielkopolskiego i Wągrowca w ramach projektu LIFE AFTER COAL PL”.  Jakie są kluczowe ustalenia bilansu energetycznego?  Wielkopolska Wschodnia:  Kalisz:  Ostrów Wielkopolski: Wągrowiec: Przedstawiony bilans energetyczny […]

25/02/2025
Przeczytaj
Skip to content