Ekologiczny dylemat – która choinka to dobry wybór?

Osoby dbające o środowisko mają przed sobą świąteczny ekologiczny dylemat – którą choinkę wybrać. Drzewko jest nieodłączną częścią polskiej tradycji świątecznej, więc trudno jest z niego zrezygnować. Jednak myśl o tysiącach wycinanych, a potem wyrzucanych drzew lub ilości plastiku związanej ze sztuczną choinką może nas do tego skłonić.

Żywa czy sztuczna?

Jeśli jednak nie chcemy pozbywać się choinki z naszego domu, ale chcemy by była ona jak najbardziej ekologiczna, musimy przyjrzeć się wszystkim za i przeciw. Pomoże to nam w podjęciu odpowiedniej decyzji.

Sztuczna, tzw. plastikowa

Jak wiadomo plastikowe choinki wytwarza się za pomocą tworzyw sztucznych. Sprawia to, że są one długoletnie i odporne na warunki pogodowe. Jednocześnie przy produkcji korzysta się często z wielu różnych materiałów, co powoduje, iż sztuczna choinka nie nadaje się do recyklingu. Oznacza to, że nawet jeśli posłuży nam kilka lat to i tak jej destynacją końcową jest wysypisko.

Dodatkowo sama produkcja tworzyw sztucznych potrzebnych do stworzenia takiej choinki zużywa zasoby, energię, a także powoduje emisję CO2. Jeśli jednak kupimy porządną, sztuczną choinkę to przez kilkanaście lat nie będziemy musieli ponawiać tego zakupu. Oznacza to nie tylko oszczędność pieniędzy, ale także to, iż w przyszłych latach emisja związana z kupnem choinki będzie równa 0. Idealnym rozwiązaniem byłby zakup używanej choinki sztucznej – w ten sposób jeszcze mniej przyczyniamy się do zanieczyszczania środowiska.

Ekologiczny dylemat

Naturalna „prosto z lasu”

Z drugiej strony choinka naturalna to coroczny proces kupowania oraz utylizacji drzewka. Pomimo tego, że jest ona biodegradowalna, to zostawia się na niej często ozdoby w postaci anielskich włosów lub kolorowych sprejów. Sprawia to, że choinka staje się niezdatna do kompostowania i wyrzucona może mieć negatywny wpływ na środowisko naturalne.

Dodatkowo, jeśli choinka, która kupiliśmy pochodzi z lasu, to jej wycięcie wpływa na różnorodność biologiczną. Za to, gdy jest uprawiana w hodowli, która wykorzystuje pestycydy oraz sztuczne nawozy to przyczynia się do zatruwania środowiska naturalnego. Gdy mamy pewność, że hodowla przez nas wybrana nie używa chemikaliów, to pozostaje kwestia odległości na jaką trzeba przetransportować drzewko. Im większa odległość, tym większa emisja gazów związana z transportem.

Całkowite wyeliminowanie śladu węglowego jest możliwe tylko gdy całkiem zrezygnujemy z choinki. Jeśli jednak ani sztuczna choinka, ani cięta nie wydaje nam się dobrym wyborem, a nie chcemy zrezygnować z drzewka, warto spojrzeć na alternatywy.

Alternatywy choinkowe

Żywa choinka z systemem korzeniowym w całości przeniesionym do donicy to drzewko, które można potem zasadzić w swoim ogródku. Należy jednak pamiętać, aby nie sadzić takiego drzewka w naturalnym ekosystemie by nie zachwiać jego równowagi.

Gdy nie mamy miejsca by zasadzić drzewko możemy skorzystać z oferty wypożyczalni choinek. Pożyczone drzewko po okresie świątecznym można zwrócić, by zostało ponownie wykorzystane lub zasadzone. Dobrą opcją jest także wykonanie własnej choinki z zebranych gałązek, lampek lub innych ozdób.

Odpowiedzi na ekologiczny dylemat jest wiele, jednak każdy musi zanalizować swoje możliwości oraz oczekiwania i dobrać choinkę według własnych potrzeb oraz przekonań.

Po więcej artykułów na temat ekologii zapraszamy tutaj.

01/12/2023

Sprawdź również:

Zielone miejsca pracy – Jak transformacja energetyczna tworzy nowe możliwości zatrudnienia?

W obliczu globalnych wyzwań związanych z klimatem, transformacja energetyczna nie jest już jedynie trendem, a koniecznością. Procesy, które w ramach tych zmian zachodzą mają także wpływ na rynek pracy, tworząc nowe „zielone” stanowiska.

18/10/2023
Przeczytaj
Rusza bezpłatne szkolenie

Rusza pierwsze szkolenie w ramach projektu!

„Baza danych o odpadach – co każdy przedsiębiorca wiedzieć powinien?”

30/08/2023
Przeczytaj
Innowacyjne Modele Biznesowe

Innowacyjne modele biznesowe – ruszyła rejestracja!

Ruszyła rejestracja na bezpłatne szkolenie dla przedsiębiorców z Wielkopolski Wschodniej nt. „Innowacyjnych modeli biznesowych”. Kurs został zaprojektowany w sposób, który dostarcza nie tylko wiedzę, ale także narzędzia konieczne do realizacji projektów.

08/02/2024
Przeczytaj
Skip to content