Festiwal klimatyczna rewolucja

Festiwal Klimatyczna Rewolucja

Prawie 50 wydarzeń w różnych częściach miasta, około 400 uczestników z regionu i Polski oraz imponujący zakres tematów – tak zapowiada się pierwszy koniński Festiwal „Klimatyczna rewolucja”.

Zapraszamy w dniach 14 – 16 czerwca!

Tematyka obejmie m.in. elektrownie jądrowe, kuchnie planetarne, fake news w tematyce zmian klimatycznych czy sztucznej inteligencji. Dodatkowo finałem będzie piknik klimatyczny.

Uroczyste otwarcie festiwalu odbędzie się 14 czerwca 2024 roku w godzinach od 10:00 do 13:00 w sali widowiskowej Konińskiego Domu Kultury, przy placu Niepodległości 1. Natomiast zamknięcie festiwalu odbędzie się w formie pikniku muzycznego w dniu 16 czerwca 2024 roku w godzinach od 17:00 do 19:00 na skwerze przed Konińskim Domem Kultury.

Naszym głównym celem jest podniesienie świadomości młodych ludzi na temat zmian klimatycznych i zainspirowanie ich do podejmowania pozytywnych działań na rzecz klimatu. Festiwal obejmuje wydarzenia zlokalizowane w różnych miejscach miasta, w różnych instytucjach oraz w otwartej przestrzeni miejskiej: warsztaty, dyskusje, rzetelną wiedzę o klimacie, spotkania z ekspertami, ale również zabawę i nieszablonowe podejście do edukacji – wyjaśnia Agnieszka Gołębiowska, Koordynatorka ds. młodzieży i projektów kreatywnych w Urzędzie Miejskim w Koninie.

Festiwal „Klimatyczna rewolucja” będzie podzielony na 4 obszary tematyczne:

  • Klimat (wyzwania, polityka, edukacja, aktywizm)
  • Odpady (zero waste, recycling, redukcja, segregacja)
  • Energia (transformacja energetyczna, energia z atomu)
  • Środowisko (przyroda, bioróżnrodność, woda)

Dodatkowo program wydarzenia przewiduje m.in.:

  • Warsztat Resilient Cities Project prowadzony przez Comparative Research Network z Berlina
  • Warsztat metodą Design Thinking: “Miasto zrównoważone – czyli jakie?” – dr Jakub Zasina, dr Agnieszka Rzeńca z Uniwersytetu Łódzkiego
  • Warsztaty doświadczalne prowadzone przez Poznański Park Naukowo-Technologiczny
  • Grę o edukacji klimatycznej prowadzoną przez Centrum Edukacji Obywatelskiej

Uczestnicy to głównie młodzież z Konina i Wielkopolski Wschodniej, ale też goście z całej Polski: uczniowie szkół ponadpodstawowych i wyższych, członkowie/członkinie organizacji studenckich i pozarządowych oraz osoby zainteresowane tematyką środowiska, energetyki, odpadów.

Więcej informacji o wydarzeniu znajdziesz również tutaj.

Festiwal realizuje Miasto Konin w partnerstwie ze Stowarzyszeniem M-LAB i grupą Młodych Ambasadorów Klimatu oraz we współpracy z wieloma renomowanymi instytucjami, takimi jak: UNICEF Polska, Poznański Park Naukowo Technologiczny, Youth and Environment Europe, Comparative Research Network, Centrum Edukacji Obywatelskiej czy WWF Polska. Wydarzenie cieszy się także honorowym patronatem Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Rzeczniczki Praw Dziecka, Rzecznika Praw Obywatelskich, Prezydenta Miasta Konina oraz UNICEF Polska.

21/05/2024

Sprawdź również:

prawa pracownicze

Jak prawa pracownicze i prawa człowieka mogą wzmocnić biznes?

Czy wiesz co to Minimalne Gwarancje i jak prawa pracownicze się z nimi wiążą? W świetle unijnego rozporządzenia to właśnie minimalne gwarancje stanowią kluczowe kryterium kwalifikacji danej działalności jako zrównoważonej. Chcesz wiedzieć jak wpływają one na przedsiębiorstwa? Zapisz się na spotkanie tematyczne „Minimalne Gwarancje, czyli jak prawa człowieka i prawa pracownicze mogą wzmocnić Twój biznes”! […]

30/04/2024
Przeczytaj

Co z elektrownią jądrową w Pątnowie? Posiedzenie komisji sejmowej

27 czerwca br. odbyło się posiedzenie  Komisji ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych podczas której omówiono plany budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie. W spotkaniu uczestniczyli parlamentarzyści, przedstawiciele rządu, ZE PAK, PGE Polskiej Grupy Energetycznej oraz Korea Hydro&Nuclear Power. W dyskusji wzięła udział także prof. UAM Dominika Narożna – członkini Zarządu Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego, który jest […]

05/07/2024
Przeczytaj
Powering Past Coal Alliance

Powering Past Coal Alliance – Wielkopolska droga do neutralności klimatycznej

W piątek 23 marca odbyła się konferencja „Wielkopolska droga do neutralności klimatycznej”, podczas której Wielkopolska przystąpiła do Powering Past Coal Alliance. Organizatorem wydarzenia był lider projektu – Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Podczas wydarzenia Marszałek Województwa Wielkopolskiego podpisał dokument ws. oficjalnego przystąpienia Wielkopolski do Powering Past Coal Alliance (PPCA). To koalicja ponad 180 krajów, samorządów i […]

26/02/2024
Przeczytaj
Skip to content