Dlaczego Wielkopolska Wschodnia?
Co Wielkopolska Wschodnia ma wspólnego z węglem i dlaczego właśnie tam działa projekt Life After Coal?
Jak tworzyć spółdzielnię energetyczną? Jakie są dobre praktyki na rynku OZE? Przeczytaj jak wyglądała wizyta studyjna doradców klimatycznych w PPNT!
Poznański Park Naukowo-Technologiczny gościł doradców klimatycznych z naszego projektu na wizycie studyjnej! Brali oni udział w szkoleniu z kamer termicznych, spółdzielni energetycznych oraz rynku OZE. Spotkanie było współorganizowane wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego.
Spotkanie rozpoczęto od powitania uczestników przez Zastępczynię Dyrektora PPNT, dr Justynę Adamską oraz dr inż. Jacka Willeckiego, przedstawiciela UMWW. Doradcy mogli także posłuchać krótkiej prezentacji o Parku – czym się zajmuje, co robi i jakie usługi oferuje.
Podczas prezentacji o rynku OZE, doradcy dowiedzieli się od eksperta, jakie są dobre i złe nawyki podczas wyboru firmy wykonującej instalacje grzewcze lub fotowoltaiczne. Dodatkowo nauczyli się weryfikacji stawek oraz porozmawiali o optymalizacji jakości do ceny. Całą tę wiedzę doradcy mogą wykorzystać przy pomaganiu mieszkańcom gminy w efektywnym przejściu na odnawialne źródła energii.
Doradcy posłuchali także o spółdzielniach energetycznych, które zrzeszają osoby, tj. spółdzielców, którzy powołują je w celu zapewnienia sobie długofalowego dostępu do energii elektrycznej z własnych źródeł. Utworzenie takiej spółdzielni pozwala na uzyskanie niższych kosztów energii oraz ich przewidywalność w dłuższym czasie. Dodatkowo dba się wtedy o klimat, ponieważ spółdzielnie energetyczne mogą wytwarzać energię wyłącznie ze źródeł odnawialnych. Jest to rozwiązanie skierowane do gmin wiejskich oraz wiejsko-miejskich.
Ważnym elementem wizyty było także szkolenie z obsługi kamer termowizyjnych. Takie kamery, wraz z oprogramowaniem, można wykorzystać m.in. przy audytach, potrzebnych do termomodernizacji budynków. Dzięki nim, można zidentyfikować obszary w których „ucieka” ciepło oraz dokładnie sprawdzić szczelność istniejących już instalacji,
Dziękujemy bardzo za wizytę i dziękujemy PPNT oraz UMWW za organizację wydarzenia!
Co Wielkopolska Wschodnia ma wspólnego z węglem i dlaczego właśnie tam działa projekt Life After Coal?
Ogłoszenie o zamówieniu – Prototyp interaktywnej wystawy mobilnej LIFE AFTER COAL Poznański Park Naukowo-Technologiczny Fundacji UAM, w związku z realizacją projektu „LIFE AFTER COAL PL – Wdrażanie Strategii na rzecz Neutralności Klimatycznej Wielkopolska Wschodnia 2040” realizowanego przy dofinansowaniu z Programu LIFE Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej / LIFE21-IPC-PL-LIFE AFTER COAL […]
Jakie postawy wykazują uczniowie i nauczyciele wobec zmian klimatycznych i potrzeb edukacyjnych? O tym przeczytasz w raporcie powstałym w ramach projektu „Life After Coal – Wdrażanie Strategii Neutralności Klimatycznej Wielkopolska Wschodnia 2040”, który stanowi bezcenne źródło wiedzy na temat stanu edukacji klimatycznej w szkołach regionu dotkniętego transformacją energetyczną, jak i w całej Polsce. Raport zatytułowany […]