Festiwal klimatyczna rewolucja

Festiwal Klimatyczna Rewolucja

Prawie 50 wydarzeń w różnych częściach miasta, około 400 uczestników z regionu i Polski oraz imponujący zakres tematów – tak zapowiada się pierwszy koniński Festiwal „Klimatyczna rewolucja”.

Zapraszamy w dniach 14 – 16 czerwca!

Tematyka obejmie m.in. elektrownie jądrowe, kuchnie planetarne, fake news w tematyce zmian klimatycznych czy sztucznej inteligencji. Dodatkowo finałem będzie piknik klimatyczny.

Uroczyste otwarcie festiwalu odbędzie się 14 czerwca 2024 roku w godzinach od 10:00 do 13:00 w sali widowiskowej Konińskiego Domu Kultury, przy placu Niepodległości 1. Natomiast zamknięcie festiwalu odbędzie się w formie pikniku muzycznego w dniu 16 czerwca 2024 roku w godzinach od 17:00 do 19:00 na skwerze przed Konińskim Domem Kultury.

Naszym głównym celem jest podniesienie świadomości młodych ludzi na temat zmian klimatycznych i zainspirowanie ich do podejmowania pozytywnych działań na rzecz klimatu. Festiwal obejmuje wydarzenia zlokalizowane w różnych miejscach miasta, w różnych instytucjach oraz w otwartej przestrzeni miejskiej: warsztaty, dyskusje, rzetelną wiedzę o klimacie, spotkania z ekspertami, ale również zabawę i nieszablonowe podejście do edukacji – wyjaśnia Agnieszka Gołębiowska, Koordynatorka ds. młodzieży i projektów kreatywnych w Urzędzie Miejskim w Koninie.

Festiwal „Klimatyczna rewolucja” będzie podzielony na 4 obszary tematyczne:

  • Klimat (wyzwania, polityka, edukacja, aktywizm)
  • Odpady (zero waste, recycling, redukcja, segregacja)
  • Energia (transformacja energetyczna, energia z atomu)
  • Środowisko (przyroda, bioróżnrodność, woda)

Dodatkowo program wydarzenia przewiduje m.in.:

  • Warsztat Resilient Cities Project prowadzony przez Comparative Research Network z Berlina
  • Warsztat metodą Design Thinking: “Miasto zrównoważone – czyli jakie?” – dr Jakub Zasina, dr Agnieszka Rzeńca z Uniwersytetu Łódzkiego
  • Warsztaty doświadczalne prowadzone przez Poznański Park Naukowo-Technologiczny
  • Grę o edukacji klimatycznej prowadzoną przez Centrum Edukacji Obywatelskiej

Uczestnicy to głównie młodzież z Konina i Wielkopolski Wschodniej, ale też goście z całej Polski: uczniowie szkół ponadpodstawowych i wyższych, członkowie/członkinie organizacji studenckich i pozarządowych oraz osoby zainteresowane tematyką środowiska, energetyki, odpadów.

Więcej informacji o wydarzeniu znajdziesz również tutaj.

Festiwal realizuje Miasto Konin w partnerstwie ze Stowarzyszeniem M-LAB i grupą Młodych Ambasadorów Klimatu oraz we współpracy z wieloma renomowanymi instytucjami, takimi jak: UNICEF Polska, Poznański Park Naukowo Technologiczny, Youth and Environment Europe, Comparative Research Network, Centrum Edukacji Obywatelskiej czy WWF Polska. Wydarzenie cieszy się także honorowym patronatem Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Rzeczniczki Praw Dziecka, Rzecznika Praw Obywatelskich, Prezydenta Miasta Konina oraz UNICEF Polska.

21/05/2024

Sprawdź również:

Syndrom gotującej się żaby

Syndrom gotującej się żaby – czy przyzwyczajamy się do zmian klimatycznych?

Współczesny świat stoi w obliczu jednego z najpoważniejszych wyzwań – zmian klimatycznych. Układ klimatyczny Ziemi, będący dynamicznym i skomplikowanym systemem, podlega nieustannym przekształceniom.

03/10/2023
Przeczytaj

Weź udział w konkursie Master Plan i odmień Wielkopolskę!

Masz pasję do energetyki, planowania przestrzennego, a może po prostu chcesz mieć realny wpływ na przyszłość? Teraz masz wyjątkową okazję na wykorzystanie swojego potencjału i wzięcie udziału w Master Plan! W ramach realizowanego projektu Life After Coal powstał Master Plan — ogólnopolski konkurs dla zespołów studenckich, które chcą zaprojektować innowacyjny plan transformacji energetycznej dla wybranej […]

24/09/2024
Przeczytaj

Edukacja ekologiczna – Warsztat w Łodzi

Warsztat dla edukatorów klimatycznych w Łodzi to bardzo ważne wydarzenie w ramach projektu „LIFE After Coal”, które odbyło się w dniach 14-15 czerwca 2024 r. w siedzibie Ośrodka Działań Ekologicznych “Źródła”. Nasz projekt ma na celu edukację ekologiczną i promocję zrównoważonego rozwoju oraz zmianę postaw wśród młodzieży i nauczycieli. Cele działań edukacyjnych „LIFE After Coal”: […]

28/06/2024
Przeczytaj
Skip to content