Spotkanie Komitetu Sterującego
I Spotkanie Komitetu Sterującego projektem odbyło się 28 września 2023. Głównym tematem były zielone standardy, czyli działania proekologiczne.
W obliczu globalnych wyzwań związanych z klimatem, transformacja energetyczna nie jest już jedynie trendem, a koniecznością. Procesy, które w ramach tych zmian zachodzą mają także wpływ na rynek pracy, tworząc nowe „zielone” stanowiska. Od lat ekologiczna rewolucja otwiera nowe drzwi dla pracowników na różnych poziomach i w różnych sektorach.
Zielonymi miejscami pracy określa się stanowiska, które bezpośrednio lub pośrednio przyczyniają się do poprawy środowiska naturalnego i zwiększania efektywności energetycznej. Mogą to być prace w sektorze odnawialnych źródeł energii, zarządzania odpadami oraz w rolnictwie (ekologicznym). W Raporcie Międzynarodowej Organizacji Pracy (ILO) można znaleźć informację, że do 2030 roku na świecie powstaną nawet 24 miliony nowych zielonych miejsc pracy.
Także w Polsce możemy obserwować rosnący trend w tym zakresie. W 2020 roku liczba zatrudnionych w sektorze odnawialnych źródeł energii wzrosła o 15%.
Jednym z najbardziej obiecujących i najszybciej rozwijających się sektorów w tym kraju jest fotowoltaika. Firmy tylko z tego jednego sektora zatrudniają inżynierów i techników, specjalistów ds. marketingu, specjalistów ds. sprzedaży oraz zarządzania projektami. Rozwija się także rynek recyklingu, który oferuje miejsca pracy na poziomie operacyjnym i menedżerskim.
Jeżeli by zadać pytanie o przygotowanie się do zielonej kariery, wiele źródeł wskazuje na trzy podstawowe filary: edukację, sieciowanie oraz praktykę.
Zakładają one podejmowanie takich działań jak:
Wszystkie działania podejmowane w myśl świadomego rozwoju jedynie podkreślają, że współczesna definicja transformacji energetycznej uwzględnia nie tylko kwestie ochrony środowiska, lecz jest również realną szansą na rozwój zawodowy. Zielone miejsca pracy stały się integralną częścią transformacji energetycznej i przyszłością, która zaczęła się materializować.
Warto wskazać, że zielona energia nie tylko tworzy nowe miejsca pracy, ale jest także motorem innowacji. Transformacja nie tylko pomaga w walce z kryzysem klimatycznym, ale również stymuluje kreatywność i innowacyjność. To sprawia, że zielona kariera tworzy ścieżkę, gdzie rodzą się nowe przełomowe rozwiązania technologiczne.
I Spotkanie Komitetu Sterującego projektem odbyło się 28 września 2023. Głównym tematem były zielone standardy, czyli działania proekologiczne.
Oficjalna inauguracja programu Life After Coal odbyła się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu. Udział w projekcie weźmie ponad 30 gmin. Głównym celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej w Wielkopolsce Wschodniej.
Efektywność energetyczna oraz wykorzystanie odnawialnych źródeł energii to kwestie, które stają się dziś kluczowe dla skutecznego rozwoju każdego przedsiębiorstwa. Podczas spotkania ARR omówi bieżące i planowane nabory wniosków dla przedsiębiorców z sektora MŚP chcących realizować inwestycje poprawiające efektywność energetyczną oraz rozwój OZE.