Zielone miejsca pracy – Jak transformacja energetyczna tworzy nowe możliwości zatrudnienia?


W obliczu globalnych wyzwań związanych z klimatem, transformacja energetyczna nie jest już jedynie trendem, a koniecznością. Procesy, które w ramach tych zmian zachodzą mają także wpływ na rynek pracy, tworząc nowe „zielone” stanowiska. Od lat ekologiczna rewolucja otwiera nowe drzwi dla pracowników na różnych poziomach i w różnych sektorach.

Zielonymi miejscami pracy określa się stanowiska, które bezpośrednio lub pośrednio przyczyniają się do poprawy środowiska naturalnego i zwiększania efektywności energetycznej. Mogą to być prace w sektorze odnawialnych źródeł energii, zarządzania odpadami oraz w rolnictwie (ekologicznym). W Raporcie Międzynarodowej Organizacji Pracy (ILO) można znaleźć informację, że do 2030 roku na świecie powstaną nawet 24 miliony nowych zielonych miejsc pracy.

Także w Polsce możemy obserwować rosnący trend w tym zakresie. W 2020 roku liczba zatrudnionych w sektorze odnawialnych źródeł energii wzrosła o 15%.

Jednym z najbardziej obiecujących i najszybciej rozwijających się sektorów w tym kraju jest fotowoltaika. Firmy tylko z tego jednego sektora zatrudniają inżynierów i techników, specjalistów ds. marketingu, specjalistów ds. sprzedaży oraz zarządzania projektami. Rozwija się także rynek recyklingu, który oferuje miejsca pracy na poziomie operacyjnym i menedżerskim.

Jeżeli by zadać pytanie o przygotowanie się do zielonej kariery, wiele źródeł wskazuje na trzy podstawowe filary: edukację, sieciowanie oraz praktykę.

Zakładają one podejmowanie takich działań jak:

  • inwestowanie w kursy i podnoszenie kwalifikacji,
  • udział w szkoleniach związanych z ekologią i zrównoważonym rozwojem,
  • zaangażowanie w działalność organizacji i grup związanych z ekologią,
  • kontakt z ludźmi z danej branży,
  • udział w stażach i wolontariatach w podmiotach oferujących zielone miejsca pracy.

Wszystkie działania podejmowane w myśl świadomego rozwoju jedynie podkreślają, że współczesna definicja transformacji energetycznej uwzględnia nie tylko kwestie ochrony środowiska, lecz jest również realną szansą na rozwój zawodowy. Zielone miejsca pracy stały się integralną częścią transformacji energetycznej i przyszłością, która zaczęła się materializować. 

Warto wskazać, że zielona energia nie tylko tworzy nowe miejsca pracy, ale jest także motorem innowacji. Transformacja nie tylko pomaga w walce z kryzysem klimatycznym, ale również stymuluje kreatywność i innowacyjność. To sprawia, że zielona kariera tworzy ścieżkę, gdzie rodzą się nowe przełomowe rozwiązania technologiczne. 

18/10/2023

Sprawdź również:

Design Thinking

Design Thinking: Odkrywanie Potrzeb i Testowanie Rozwiązań

Design Thinking to kolejne bezpłatne szkolenie dla przedsiębiorców z rejonu Wielkopolski Wschodniej, które odbyło się w ramach naszego projektu. Spotkanie, o charakterze warsztatowym, było okazją do praktycznego zdobycia wiedzy.

07/12/2023
Przeczytaj
debata o elektromobilności

Debata o elektromobilności z kandydatami z Konina!

Wokół elektromobilności krąży wiele mitów i uprzedzeń, jednak jest to krok, który należy podjąć w dążeniu do neutralności klimatycznej. Czy Konin jest na to gotowy? Zwiększenie udziału pojazdów elektrycznych i niskoemisyjnych to koniecznie działanie w transformacji energetycznej Wielkopolski Wschodniej. Wiąże się z tym jednak wiele wyzwań związanych z rozwojem infrastruktury. Jak więc przygotować miasto na […]

27/03/2024
Przeczytaj

HACKATON EU SPARKS FOR CLIMATE – WEŹ UDZIAŁ!

ZMIANY KLIMATYCZNE STANOWIĄ JEDNO Z NAJWIĘKSZYCH WYZWAŃ WSPÓŁCZESNEGO ŚWIATA, KTÓRE WPŁYWA NA KAŻDY ASPEKT NASZEGO ŻYCIA. HACKATHON EU SPARKS FOR CLIMATE TO DOSKONAŁA OKAZJA, ABY ZAANGAŻOWAĆ SIĘ W DZIAŁANIA NA RZECZ OCHRONY KLIMATU. NA CZYM POLEGA KONKURS? Hackaton EU Sparks for Climate: European Citizens Hackathon Championship to wirtualny konkurs, którego celem jest promowanie zaangażowania obywateli […]

22/07/2024
Przeczytaj
Skip to content