wielkopolska wschodnia

Wielkopolska Wschodnia wobec transformacji energetycznej

Wielkopolska Wschodnia to region produkujący 5% energii elektrycznej Polski, wykorzystujący węgiel jako główne źródło energii. Kontekst globalnych polityk klimatycznych sprawia, że obszar ten stoi przed transformacją energetyczną i wiążącymi się z tym zmianami społecznymi.

Wschodnia Wielkopolska dąży do odejścia od produkcji opartej na węglu w stronę zielonej energii, w tym technologii wodorowej. Inicjatywa ta wywodzi się polityk klimatycznych, takich jak Porozumienie Paryskie oraz Europejski Zielony Ład. Zobowiązania wspiera Mechanizm Sprawiedliwej Transformacji (JTM), którego celem jest zmobilizowanie około 100 mld euro inwestycji. Fundusze te będą zbierane w latach 2021-2027, aby wspomóc Państwa Członkowskie w osiągnięciu ich celów.

Metamorfoza energetyczna dotknie całej Wschodniej Wielkopolski, jednak skupia się ona w Koninie i jego okolicach. ZE PAK Capital Group to największy pracodawca w regionie. Jest to grupa energetyczna działająca w obszarze wydobycia węgla brunatnego oraz wytwarzania i obrotu energią elektryczną. Planuje ona zamknięcie działalności związanej z wydobyciem węgla w KWB Konin do 2030 r. oraz w trzech elektrowniach do 2024r.

Pracownicy ZE PAK Group stanowią 1,2% całej populacji w wieku produkcyjnym w subregionie Konin. Zamknięcie części działalności stawia ich przed poważnymi zmianami związanymi z przyszłością ich czynności zawodowej. W ciągu ostatnich dwóch lat ZE PAK Group zmniejszyło zatrudnienie o 21%.

ARR Konin przedstawił Bankowi Światowemu trzy projekty wsparcia dla pracowników, które będzie realizować w ramach TJTP. Inicjatywy te pomogą dostosować się pracownikom do nowej rzeczywistości ekonomicznej i społecznej.

To właśnie nasz projekt – Life After Coal – ma na celu wsparcie społeczeństwa Wielkopolski Wschodniej w nadchodzących zmianach. Projekt to odpowiedź na wyzwania, które pojawiają się w związku z redukcją stosowania paliw kopalnianych, przy zachowaniu bezpieczeństwa energetycznego. Działania w naszym projekcie, poprzez promowanie zielonych praktyk, dążą do stworzenia zrównoważonej przyszłości.

Przeczytaj więcej o zmianach w „Zielone miejsca pracy – Jak transformacja energetyczna tworzy nowe możliwości zatrudnienia?„.

30/01/2024

Sprawdź również:

OTWIERAMY PUNKT INFORMACJI O FUNDUSZACH NA ELEKTROMOBILNOŚĆ

Zainteresowany bezemisyjnym transportem? Chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach dofinansowania na elektryczne pojazdy? Od października 2024 roku zapraszamy do nowo otwartego Punktu Informacyjnego o Funduszach na Elektromobilność, uruchomionego w ramach projektu LIFE AFTER COAL PL. Nasz doradca jest do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku, w godzinach 12:00 – 14:00, pod numerem telefonu 533 223 […]

04/10/2024
Przeczytaj
pojazdy elektryczne

Pojazdy elektryczne – TOP 5 mitów!

Co sprawia, że wokół elektromobilności narasta tyle mitów? Czy pojazdy elektryczne są niebezpieczne lub mają mały zasięg? Rozprawmy się z 5 najpopularniejszymi mitami!

04/01/2024
Przeczytaj
unikalny program pomocy

Startuje unikalny program pomocy dla pracowników!

„Droga do zatrudnienia po węglu” to unikalny program pomocy, w którego puli jest pawie 260 mln zł. Pieniądze trafią do pracowników energetyki konwencjonalnej oraz ich rodzin! Z programu mogą skorzystać obecni pracownicy koncernu ZE PAK S.A., byli pracownicy, którzy stracili zatrudnienie po 2018 r. oraz ich rodziny.

16/05/2024
Przeczytaj
Skip to content